Pazartesi, Temmuz 29, 2013

Psycho-Pass İnceleme Yazısı (Yorozuya Family Blog Turu)

Psycho-Pass 

Bölüm Sayısı: 22
Yayın Tarihi: 12 Kasım 2012 - 22 Mart 2013
Tür: Aksiyon, Sci-Fi, Polisiye 
Yazar: Urobuchi Gen, Miyoshi Hikaru

Kişinin ruh halinin ve kişiliğininin an ve an hesaplanabildiği bir gelecek düşünün. Bütün bu bilgiler kaydedilir ve incelenir. "Psycho-Pass" ise bireyin insanlığını ölçen, standart kabul edilen bir terimdir.

Bu gelecekte, bireyin duygularını, arzularını ve her türlü eğilimini hesaplamak mümkün. Bu şekilde, bireyin suça eğilim oranını hesaplayabilmek ve suçluları yargılamak da mümkün.

Hikaye, bir grup polisin kamu düzenini koruma çabasını anlatıyor.


Seriyi çok fazla sevemediğimi söyleyerek başlayabilirim sanırım. Teknolojinin dudak uçuklatan derecede ilerlediği bir gelecekte anlatılan çoğu hikayeyi nedense bir türlü sevemiyorum. Bizim hikayemiz de böyle bir gelecekte geçiyor. 

Teknoloji o kadar ilerlemiş ki, insanlar hiçbir şeye kendileri karar veremiyor, her şeye toplum düzenini koruyan, kuralları koyan "Sibyl" denen sistem karar veriyor. Sibyl'in kararı neyse o, kişi için en doğru olanı. 

Kişinin "Psycho-Pass" ve ruh hali değeri oldukça önemli. Psycho-Pass için suç işleme eğilimini ölçen birim demek doğru olur. Kişinin yaşadığı ortam ve stress gibi etkenler bu değerleri etkileyebiliyor. Değerler yükselmeye başlayınca sistem tarafından uyarılıp, devlete başvurup yardım almanız öneriliyor. Değerlerin yükselmesi için bir suç işlemek veya suça karışmak gerekmiyor. Değerler yükselince eğer suç işlememişseniz, rehabilitasyon merkezine kapatılıp, tedavi ediliyorsunuz. Değerler, normal sınırlara döndüğünde normal hayata geri dönmek mümkün ama dönmemesi gibi bir ihtimal de var. Eğer suçluysanız, ya hapse atılıyorsunuz ya da öldürülüyorsunuz. Tabi öldürülmek için Psycho-Pass'ın çok uçuk değerlerde çıkması gerekiyor ki buna da Sibyl karar veriyor. Bir de ne yaparsa yapsın değerleri yükselmeyen kişiler var. 

Yakalanmış, Sibyl tarafından işe yarayabileceği belirlenen suçlular ki bunlara seride infazcı deniyor, Müfettiş kontrolü altında dış dünyada, suçluları yakalamaya yardımcı oluyor. 


Bu gibi özellikleri izlerken insanı, böyle bir geleceğin ne kadar doğru olduğu hakkında düşünmeye itiyor. Sonuçta suçsuz olmanıza rağmen hayatınızı kapalı kapılar ardında potansiyel suçlu damgasıyla geçirme ihtimaliniz var. Tıpkı Kagari Shuusei karakteri gibi. Fakat bu, serinin sevdiğim özelliklerinden biriydi.

Opening ve Endinglerin ikiside çok güzeldi. Özellikle Egoist'in şarkıları ayrı bir hoşuma gitti. Nothing's Carved in Stone - Out of Control ise favorimdi. 

Sevmediğim yanlarına gelirsek... 

Bir kere, seri çok hızlı ve sürükleyici başlıyor ama on-on birinci bölümden sonra hikaye yavaşlamaya başlıyor. Araya çok alakasız fillerlar giriyor. 

Hikayenin kötü karakteri Makishima Shougo'nun Sibyl'e açtığı savaşın nedenini tam olarak öğrenemiyoruz. Evet, Sibyl doğru değil, belki değişmesi lazım ama "neden?" sorusuna bence kendisi bir cevap veremiyordu.

Yan karakterler çok silikti. Karakter gelişimi sıfırdı. Kunizuka Yayoi ve Kagari Shuusei'nin seriye kattıkları hiçbir anlam yoktu. Özellikle Kunizuka karakteri ile ilgili filler bölüm o kadar gereksizdi ki... Serinin sonlarına doğru <SPOILER> Shuusei'nin ortadan kaybolmasıyla onu bulmak için herkes bir gaza geliyor ama son bölümde çocuğa birşey oldu ama devlet saklıyor ne yapalım artık lafları nasıl bir çelişkidir. Fillerların birinde karakterlerin birbirleriyle olan arkadaşlıkları anlatılsa daha iyi olabilirdi diye düşünmekteyim. 

Kougami Shinya ve Tsunemori Akane. Hangisinin ana karakter olduğuna karar vermek zor. Ben Akane'nin ana karakter olduğunu düşünmüştüm ama çoğu kaynakta ana karakter olarak Kougami gösteriliyor. Açıkcası Kougami beni tam bir hayal kırıklığına uğrattı. Karizmatik karakter tasarımına rağmen; dediğim dedik, kafasının dikine giden bir karakterden fazlası olamadı. Akane, ilk bölümden itibaren kendini parçaladı "Kougami-kun, Kougami-kun" diye. Fakat - Kougami'nin hayatını koruması bence suçsuz bir insanın öldürülmesini etik bulmadığı içindi- Kougami için fiilen bir şey yaptığını göremedik.

Son gıcık olduğum bir nokta ise, OPlerde hep izleyene Kougami/Akane izlenimi vermeleri. Resmen serinin sonunda birlikte kaçarlar diye bekledim ama kaçmadılar. Çok içime oturdu. İkinci sezonda buna dair bir şeyler olmasını bekliyorum. ls.djgfskdjfçks  

Bütün bunlara rağmen serinin sonu hoşuma gitti. İkinci sezonu için kafamda bir kaç teori oluşturdum bile. Umarım ikinci sezonun hikayesini daha sağlam yapabilirler.

Şimdi seiyuulara gelirsek;

Kougami Shinya; Seki Tomokazu tarafından seslendirilmiş. Kougami ile çok başarılı bulmasamda Seki Tomokazu'nun Cardcaptor Sakura - Kinomoto Touya karakteri ile kalbimde yeri çok farklıdır. Ayrıca Fate/Zero ve Fate/Stay Night serilerindeki Gilgamesh karakterinin oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum.

Makishima Shougo, Takahiro Sakurai tarafından seslendirilmiş. Kuroshitsuji II'de Claude Faustus karakteri ile favorilerime girmiş bir seiyuudur kendisi. Final Fantasy - Strife Cloud, D.Gray-Man - Kanda Yu, Code Geass - Kururugi Suzaki ve Bleach - Kira Izuru karakterleri sanırım en popüler işlerinden. 

Tsunemori Akane, biricik Hanazawa Kana tarafından seslendirilmiş. Bu kızı sevmemek mümkün değil. Ao no Exorcist - Shiemi Moriyama, Black★Rock Shooter - Black★Rock Shooter, Durarara!!! - Sonohara Anri, Kobato - Hanato Kobato, OreImo - Gokou Ruri en popüler işlerinden bir kısmı. 

Ginoza Nobuchia; Nojima Kenji tarafından seslendirilmiş. Diğer işleri hakkında pek bir fikrim yok ama MAL'a göre Beck - Taira Yoshiyuki ve Highschool DxD - Kiba Yuuto en popüler işleri gibi görünüyor. 

Kagari Shuusei; Zura ja nai, Katsura da! (Ishida Akira) tarafından seslendirilmiş. Prince of Tenis - Mizuki Hajime, Pandora Hearts - Break Xerxes, Naruto - Gaara ve Mobil Suit Gundam - Zala Athrun en popüler karakterlerinden. Ishida Akira için ne söyleyeyim bilemedim seviyoruz. ekjfkjdfkejbfdhwrefv.

Masaoka Tomomi, Arimoto Kinryuu tarafından seslendirilmiş. Açıkcası kendisini daha önce başka hiçbir seride duymamıştım. Sesini çok beğendiğimi söylemem gerekir. 

Kunizuka Yayoi, Itou Shizuka tarafından seslendirilmiş. xxxHolic - Himawari Kunogi, Highschool DxD - Himejima Akeno, D.Gray-Man - Lee Lenalee, Beelzebub - Hildegard ve Amagai SS - Morishima Haruka en popüler işlerinden bir kısmı.

Birazcık uzun oldu sanki. Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur D;
Benim Psycho-Pass ile söyleceklerim bu kadar. Sözü, turumuzun son durağı olan Burcu'ya bırakıyorum. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder