Çarşamba, Eylül 18, 2013

Funny, huh? Nothing's changed at all.

Bugün okuduğum ve hastası olduğum başka bir mangadan bahsedeceğim. GANGSTA. bilen varsa üzerinde konuşmayı çok isterim. 

Böyle garip garip serileri nerden buluyorsun diyenler olabilir. Cevap vereyim hepsi tumblr'ın suçu.
Neyse GANGSTA.'ya gelelim.

Hikaye, her türlü pisliğin yaşandığı bir şehirde geçiyor. Worick ve Nicholas'ın kurduğu "Benriya" ise her işinizi/pisliğinizi yapmaya hazır bir kuruluş. Benriya biraz Yorozuya'ya benziyor. Parasını veriyorsun ne hallolmasını istiyorsan, hallediyorlar. 

Worick ve Nicolas'ın yolları daha çok küçükken kesişiyor. Worick, çok soylu bir ailenin gayri meşru çocuğu, Nicolas ise Worick'in koruması. Bu sayede tanışan karakterlerimiz "yakın" arkadaş oluyorlar. Yakın kelimesini tırnak içine alma sebebim herhangi bir BL iması değil, hikayeyi okursanız ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. GANGSTA. bir BL seri değil, Seinen bir seri.


Hikaye Worick ve Nicolas'ın bir fuhuş çetesini yok etmesi ile başlıyor. Alex'de bu çetenin çalışanlarından biri. Worick, Alex'i öldürmek yerine Benriya'ya dahil olmasına karar verir. Tabi bu kararının altında çok farklı nedenlerin yattığını düşünmekteyim. Okudukça göreceğiz.

Hikaye'nin ilginç yanlarından biri, Twilight denen, insanlar tarafından sevilmeyen, bir ırkın olması. Twilightların doğuştan mı yoksa sonradan yapılan deneyler yüzünden mi genetikleri değişik orayı daha tam anlayamadım. Twilight'lar, normal bir insandan daha kısa yaşıyor ve kullanmaları gereken bir ilaç var. Güçlerine göre onlara verilen ve takmak zorunda oldukları künyeleri var ve Nicolas bir Twilight.

Twilight ırkının uyması gereken üç kural ve eğitildikleri bir askeri birlik var. Twilightları mafyaların içinde korumalık yaparken görmekte mümkün ama en başına buyruk olanı anladığım kadarıyla Nicolas. Fakat Worick'in hayatından sorumlu olduğu için bir tek onun dediklerini dinliyor gibi. 

Bu arada, Nicolas'ın ne kadar harika bir karakter olduğundan bahsetmeden yazıyı bitirmek istemiyorum./fangirl mode: ON.
Adam bir kere çok centilmen. Büyük ihtimalle Twilight olmasından dolayı, insanlara karşı daha sert bir duruşu var. Hatta Nina'nın da dediği gibi; "Nicolas, kötü değil sadece kaba biri."
Bu arada Nicolas'ın sağır olduğundan bahsetmişmiydim? İlk okumaya başladığımda anlamadım. Nicolas'ın bütün dialogları siyah kutucuklar içindeydi. Neden böyle yapmışlar ki acaba derken Nicolas'ın aslında sağır olduğu okuyucu ile paylaşılıyor.


Açıkcası bu benim anime/manga dünyasında denk geldiğim ilk sağır karakter. Belki benimde %50 sağır olmamdan dolayı acayip sempati kurdum seriyle. Animeye uyarlansa, Nicolas'ı nasıl kurgulayacaklar acaba.

Serinin beşinci cildi önümüzdeki ayın başında yayınlanıyor. İnternette de 22 bölümünü bulmak mümkün geriye kalan yaklaşık 10 bölüm ise yavaş yavaş çevriliyor. Sabırla beklemekteyim. Hayalimdeki Nicolas'ı Nakamura Yuuichi seslendiriyor. 

Biliyorum bu seriyi pek güzel anlatamadım ama güzel ve ilginç bir seri mutlaka bir şans verin pişman olmayacaksınız. Dogs: Bullets and Carnage'i okuyup seven bunu fazlasıyla sever.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder