Cuma, Ekim 11, 2013

Free! YF Blog Tur; Çekiliş


Anime Adı: Free!

Bölüm Sayısı: 12

Yayın Tarihi: 4 Temmuz 2013 - 25 Eylül 2013

Tür: Komedi, Spor, Okul, Slice of Life

Yazar: Koiji Ohji

Hikaye suyu ve yüzmeyi çok seven Haruka Nanase, etrafında geçiyor. İlkokuldan mezun olmadan önce, takım arkadaşları Makoto Tachibana, Nagisa Hazuki ve Rin Matsuoka ile bir yüzme yarışmasına katılır. Büyük bir zaferin ardından, Rin ve diğerlerinin yolu ayrılır.

Lisedeki sıradan hayatları Rin'in Haruka'yı bir yüzme yarışına meydan okuması/davet etmesi ile değişmeye başlar. Yenilen Haruka, arkadaşları Makoto ve Nagisa ile tekrar bir araya gelip, takımlarına Rei Ryugazaki'yi de ekleyerek Rin'i yenmek için Iwatobi Lisesi'nin ilk yüzme kulübünü kurarlar.
"Rage on mabushii hikari surudoku me wo somukeru isshun he" diyerek başlamak istiyorum.

Free! nin çıkış noktası aslında çok ilginç. Kyoto Animation, 2 sene-o zaman bir ismi yok çünkü- yüzme konulu Rin, Makoto, Haru ve Nagisa'dan oluşan kısa bir PV hazırlıyor. Bu PV aşırı ilgi görüncede en sonunda "Free!" adıyla orjinal bir anime yapılmasına karar veriliyor. 

Tabi, konu yüzen bir grup erkek olunca, fan girller çılgın attı. Hatta seriyi izlemeyen çok büyük bir kısım fan girller yüzünden serinin shounen ai veya yaoi olduğunu düşünmüş. Bence bu konuda çeviri gruplarının bile büyük bir payı var. Bknz: Commie (↓), Whynot?'ın OP için gökkuşağı renklerini kullanması gibi.

Bende, seri bu kadar ilgi görünce bir bakayım bare dedim. Açkcası bende serinin fan servicelerle dolu, fan girller için hazırlanmış olduğunu düşünerek başladım izlemeye. Herhalde hiçbir beklentim olmamasından dolayı, seri benim hoşuma gitti.

İlk bölümlerde, Haru'nun gördüğü her su birikintisinde yüzmeye çalışması tabi bir yerden sonra itici gelmeye başladı ama, sonradan konuydu olaylardı derken hikayeyi güzelce toparladılar. Mesela, Rin'in Haru'ya "bir daha senle yüzmeyeceğim" dediği yerde resmen benim içim burkuldu. 

Bence karakterlerde oldukça başarılıydı. Özellikle karakterlerle ilgili küçük detaylar seriye yayılmıştı. Makoto'nun sürekli yediklerini Haru ile paylaşması, Nagisa'nın çok dağınık olması gibi. Makoto'nun seiyuusu Suzuki Tatsuhisa'yı çok severiz ama bence Makoto olarak güzel değildi. Fakat bu bile Tachibana Makoto karakterinin genç kızların rüyalarını süslemesine bir engel olmadı mesela. dlfkghldkfhlkdfgh

Seri ile ilgili tek hoşuma gitmeyen şey, Rin'in olaylara bakış açısını pek öğrenemedik. Son bölümlerde biraz oldu-bittiye getirdiler gibi. Hani bana sorucak olursanız; Rin, Haru'nun yüzme konusundaki başarısını kıskanıyormuş gibi gelmişti ama meğersem öyle değilmiş olaylar. 

Bir de aklıma takılan ikinci şey, ki buna hiç kimsenin değindiğini, bahsettiğini hiçbir yerde görmedim. Bi tek ben fark etmiş olamam-olmamalıyım. ED'de dans eden fetiş kıyafetli herifler ne iş arkadaş? ldkfghldkfhgsldkfhglskdfhgBiri bunu açıklasın lütfen. dflkghdlkfhglkdfhglkdf Hayır yani bu liselilerin öyle bir yerde ne işi var? Aklımda deli sorular modundayım şu an.

Son olarak, OP'i pek beğenmesemde, ED bence oldukça güzeldi. Özellikle bizimkilerin çölde su arayıp, bulamayıp kafa sallamaları, Rin'in üzerine hunharca su boca etmesi ise ayrı bir sevimliydi. 

Son bölümde "bir sonraki su vaktinde görüşmek üzere" dediler de, bence ikinci sezonu olabilecek bir seri değil. Sevdim, iyiydi hoştu ama, ikinci sezon gereksiz olur gibime geliyor. 
Ve şimdi herkesin beklediği o an! 
10 günlük çekilişimiz dün sonlandı ve kazananımız Yunus Damar oldu! 
En geç 48 saat içinde (2 gün) bize iletişim bilgilerini göndermeyi unutma Yunus!
Tabi önümüz bayram olduğu için Shingeki no Kyojin posterini, tur serilerimizin sticker ve kitap ayraçlarını 21 Ekim itibariyle hazırlayıp aynı hafta içinde postalayacağız!

Herkese iyi bayramlar!
a Rafflecopter giveaway

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder