Salı, Ekim 01, 2013

Shingeki no Kyojin - YF Blog Tur / KarakterAnime Adı: Shingeki no Kyojin / Attack on Titans

Bölüm Sayısı: 25

Yayın Tarihi: 7 Nisan 2013 - 28 Eylül 2013 

Tür: Aksiyon, Drama, Korku, Supernatural 

Yazar: Hajime Isayama 

Birkaç yüzyıl önce, insan ırkı Devler tarafından yok edilmek üzereydi. Devler; insanlara oranla çok daha uzun, zekası olmayan, insanları yiyen ve en kötüsü bunu açlıklarını gidermek yerine tamamen zevk için yapan bir ırktır. Hayatta kalmayı başarabilen insanlar ise, devlerin aşamayacağı duvarlar örerek, duvarların içinde güvenli bir şekilde yaşamaya başlar.

Hikaye, insanların huzur içinde yaşadığı 100 yıl sonrasında başlıyor. Genç Eren ve üvey kız kardeşi Mikasa, birdenbire ortaya çıkan çok büyük bir devin duvarı yıkması sonucu şehre giren devlerin yarattığı katliama ve annelerinin ölümüne şahit olurlar. Hikaye Eren'in bütün devlerden insanlık adına intikam alacağına yemin etmesiyle başlar.   


Açıkcası spoiler vermeden bu seriyi nasıl anlatabilirim bilmiyorum.  Seriyi hala izlememiş ve izleyip izlememek arasında kararsız olanlara tek uyarım şu: SEVDİĞİNİZ BÜTÜN KARAKTERLER ÖLECEK!

Hayatımda sanırım ilk kez bir seride ana ve yan karakterlerin bu kadar hunharca katledildiğini gördüm. Kimin ne zaman öleceği belli olmuyor. Yani "ay bu ana karakter bu ölürse seri biter" kuralını çürütmüş atmış bir seri. Zaten ben bu kadar popüler olmasını da buna bağlıyorum. İzleyicinin ne olacağını kestirememesi, merak unsurunu artırıyor. 

Eklemek istediğim ikinci şey ise, seri bolca kan, kopmuş el-kol-bacak ve iç organ tarzı izleyen herkesin hoş karşılamayacağı sahneler içeriyor. Bu konularda hassassanız, izlemeden önce bir daha düşünün derim.

Ama sakın, SAKIN! internetten seri ile ilgili bir şeyler araştırmaya kalkmayın! Dört bir yanı spoiler ile çevrilmiş ada parçası misali bir durum var. Özellikle seri ucu oldukça açık bir şekilde yeni bitmişken.. 


Seri, benim şu ana kadar gördüğüm en iyi manga uyarlaması diyebilirim. Resmen mangayı karesi karesine animeye uyarlamışlar en ufak bir detay bile, bu gereksiz koymasakta olur denmemiş. Serinin ikinci yarısında anime güncele yaklaştıkça ve Dişi Titan hikayesi ile seriyi bitirmek için mangadan biraz şaşılmış. Fakat yapılan değişikliklerin hepsi Hajime Isayama'nın söylediği şekilde yapılmış. (ki bu genelde bütün serilerde yapılmaz.) 

Hikaye çok hızlı başlıyor. İlk 4-5 bölüm olanları idrak etmeye çalışarak geçiyor. Tam hikayeyi ve olayları anlamaya başlamışken, ikinci bir dev saldırısıyla hikaye tekrar hızlanıyor. Hızlanıyor derken, izlerken hiçbir şey anlaşılmıyor anlamında değil. Bölümler boş geçmiyor, 25 dakikanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz anlamında hızlanıyor.

Animasyon 10 üzerinden 10. Özellikle 3D manevra donanımı ile şehir içinde uçtukları, devler ile savaştıkları kısımlar enfes. İzlerken resmen, insanı özendiriyor. Manzara görüntüleri inanılmaz. Gerçekten üzerinde çok çalışılmış. Özellike serinin birinci OP'si "Guren no Yumiya" nın son sahnelerinde "animasyon" diyerek -sadece o opening için- isimleri sıralamışlar. Bu bile üzerinde ne kadar çalışılmış bir seri olduğunu göstermeye yeter de artar bile. Bir de şarkı insanı gaza getiriyor. O an bir dev saldırısı olsa, resmen camdan atlar savaşa girerim yani. ldfkghldkfhg

İkinci yarıda seri biraz yavaşlıyor. Hikaye'ye Keşif Birliği dahil olunca, birkaç bölüm onları tanımak ve ne yaptıklarını anlamak ile geçiyor. Diğer birlikler, duvarlar ve duvarların içinde kurulmuş krallık ile ilgili bilgiler izleyici ile paylaşılıyor. Bu arada her bölümde seyirciye, "Şimdilik Paylaşılabilen Bilgiler" adı altında serinin içindeki teknik şeyler ile ilgili bilgiler veriliyor. 
Seri ile yapabileceğim tek olumsuz yorum ise final bölümü ile ilgili olucaktır. Final bölümünü açıkcası beğenmedim. Özellikle mangada Dişi Dev hikayesinin bitmesi ile yeni hikayenin aynı bölüm içinde başlamasından dolayı anime oldukça durağan ve süpriz bir son ile bitiyor. İkinci sezonu bekliyoruz artık ailecek.

Karakterlere geçmeden önce son bir şeye değinmek istiyorum. Ölen ölene, insan parçaları her yerde dedim. Ironiktir ki, buna rağmen, en çok parodisi yapılan ve dalga geçilen de seridir bir yandan da. Hani güldüğüne utanmak denir ya.. onun gibi işte. Mesela bu, veya bu, ya da bunun gibi. En ünlüsü What is it, Eren? gibi. Eren Yeager: Hikayenin ana karakteri ve bütün olayların kilit noktası. Eren'in iyi mi yoksa kötü mü bir ana karater olduğu fandomca kesin bir karara bağlanamadı. Sürekli sinirli olması, her şeye aşırı tepki vermesi bir ana karakter olarak olumsuz yönleri. Özünde iyi çocuk ama.                                                              Mikasa Ackerman: Eren'in üvey kız kardeşi. Eren küçükken hayatını kurtardığı için, hayatını Eren'i koruyup kollamaya adamış durumda. Tabi Eren'in hayatta kalan tek ailesi olması da bunun en büyük nedenlerinden biri. Serideki en gözü pek kız karakterdir. Tuttuğunu koparır. 


Armin Arlert: Eren ve Mikasa'nın çocukluk arkadaşı. Üçlünün içinde en güçsüzü ama aklı en çok çalışanı. Kimsenin fark edemediği şeyleri ilk önce fark eden hep Armin'dir. Hikaye'yi Armin'in ağzından dinliyor olmamız, hayatta kalan/kalabilen tek kişi olabildiğini ima ediyor olabilir. (spoiler değil, benim fikrim)

Jean Kirschestein: Hikayedeki gizli cevher ve fandomun en çok dalga geçmeyi sevdiği karakter. Mikasa'ya karşı hisleri olduğu için Eren ile sürekli kavga etmektedir. Serinin başlarında, rahatına düşkün bir karakterken, yaşadıkları sonucunda hayatını göz kırpmadan feda edebilecek bir er olmuştur. Seiyuusunu severiz.

Annie Leonhart: Eren, Mikasa, Armin ve Jean'in 104. Birlikten arkadaşıdır. Dövüş konusunda iyidir ama bunun dışındaki her şeye karşı ilgisizdir.Erwin Smith: Keşif Birliğinin Komutanıdır. İnsanlığın devlere karşı kazanabilmesi için her şeyi gözden çıkarmıştır. ლ(|||⌒εー|||)ლ
Zoë Hange: Keşif Birliğininde bölüm yöneticilerinden biridir. Birlikteki devlere yönelik araştırmaları yapar. Devler konusunda aşırı denebilecek derecede takıktır. 
Levi / Rivaille: Keşif Birliğinin onbaşısıdır. Ayrıca Özel Görev bölüğününden de sorumludur. Genç kızların rüyalarını süsler. İnsan ırkının en büyük umududur. Hikayenin başlarında, duygusuz ve umursamaz bir izlenim verirken serinin sonlarına doğru aslında öyle bir karakter olmadığının sinyallerini vermiştir. Temizlik konusundaki takıntısı ve 1.60cmlik boyu yüzünden fandomun en çok dalga geçtiği ikinci karakterdir.  

Fazlasıyla uzun oldu ama benim seri ile ilgili söyleyeceklerimin hepsi bu kadar. Karakterlerin hepsine değinmedim çünkü çok fazla karakter var. Önemli olan karakterleri tanıtırsam yeterli olur diye düşündüm.

Manga aylık olarak hala devam ediyor. Bu hafta içinde 50. bölüm yayınlanacak. Geçen ay da 11. cilt yayınlanmıştı. Isayama-sensei seriyi 20 cilt ile tamamlamayı düşünüyormuş. 

Birinci sezonun, manganın 34 bölümünü kullandığını düşünürsek en az iki seneden önce ikinci sezonu göremeyiz diye düşünüyorum. Mangasını okumamışlara, şiddetle okumalarını tavsiye ediyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder