Cuma, Aralık 20, 2013

Steins;Gate: Fuka Ryouiki no Dejavu

Anime Adı: Steins; Gate: Fuka Fyouiki no Dejavu 

Tür: Sci-Fi, Aksiyon

Yazar: Nitro+

Film, anime serisinden bir yıl sonrasını anlatıyor. D-Mail'in keşfiyle, geçmişe gönderilebilen mesajlar sayesinde, çeşitli "Dünya Çizgilerinde" yaptığı yolculuklar sonucu,  Rintarou Okabe; arkadaşlarının ölmediği, geleceğin SERN tarafından yön bulduğu için zaman makinesinin hiç icat edilmediği "Steins Gate" çizgisine ulaştığını düşünmektedir. 

Fakat, Rintarou yaptığı yolculukların etkisini hissetmeye başlar ve bunun sonucu tarihten yok olur. Büyük bir zorluklarla kurtardığı Kurisu Makise dışında kendisini hiç kimse hatırlamamaktadır. Şimdi Rintarou'yu geri getirmek Kurisu'nun görevidir. 


2011'in en iyi serilerinden biri olan Steins Gate'in 2013'ün başında yayınlanmış filmi en sonunda malum ortamlara düşünce, Yorozuya Family olarak hemen turunu yapalım dedik. Filmin yayınlanması ile Samed ile bir hızla filmi çevirdik. Divxplanet'in veteran çevirmenlerinden biri filmi çevirdiği için divxplanetten küçük bir kazık yedik. (`Д´*) Ama Güler'in engin edebiyat bilgisi sayesinde, divxplanetten yeşil onay almayı düşünüyoruz. Güler'e dip not olarak yardımı için teşekkür ederim. Samed'in sayfasından filmi indirip izleyebilirsiniz.

Şikayettimi bitirdiğime göre film hakkındaki yorumlarıma başlayabilirim. dlfkghldkfhglkdfhg.

Ben Steins Gate'i ilk yayınlandığında izlememiştim. Bir arkadaşım önerince izleyeyim bare diyerek seriye başlamıştım. İzleyenler zaten biliyordur; seri oldukça yavaş başlıyordu. Konu ilerledikçe, izlerken insanın ağzı açık kalıyordu. Herkes gibi bende seriyi çok sevip tam puan vermiştim.

Ama bu filmi sevemedim işte. Bir kere, geçen sene yayınlanan ve o zaman izlediğimde hiçbir şey anlamadığım OVA'yı filmle birleştirip, bir anlam kazandırmayı başarmışlar. Fakat TV serisindeki o heycan, merak ve bilim kurgu unsurlarının yerine film Kurisu ve Okarin'in ilişkileri üzerine kurulmuş.


Okarin kayboluncaya kadar, film oldukça yavaş ilerliyor. Bütün karakterler, yine bir arada, herşey normal ve olması gerektiği gibi ilerliyor.

Kurisu, TV serisinde yaşanmış olayları iyi kötü hatırlıyor ama gerçek mi rüya mı oldukları konusunda kararsız. Okarin'in anlattıklarına ise, bir bilim insanı olarak kabul etmekte zorlanıyor. 

Okarin, bir anda gözleri önünde kaybolunca bir şeylerin eksik ve yanlış olduğu hissine kapılmaya başlar. İyi kötü hatırladıklarıyla Okarin'in kaybolduğu günün bir gün öncesine döner ve Okarin'e olanları anlatır. Okarin, geçmişi değiştirmeye çalışmanın zor ve acı dolu olduğunu Mayuri ve Kurisu yaşadığı sürece yok olması gerekiyorsa, bunun kendisi için problem olmadığını söyleyerek Kurisu'nun kendisini kurtarmasından vazgeçmesini söyler ve Kurisu Okarin'in olmadığı bir zaman çizgisinde yaşamaya devam eder.

Okarin'in yokluğunda, karakterler dağılmaya başlar. Mayuri'nin Okarin'in yokluğunu hissetmeye başlamasıyla Kurisu, ne olursa olsun Okarin'i kurtarmaya karar verir. Zamanda yolculuk yaparak, Okarin'i kurtarabilecek bir yok bulmaya çalışır. 

TV serisindeki heycan bir kere, filmde yok. "Sen beni kurtarmıştın, bende seni kurtarmalıyım." Temasında yapılmış bir film. Özellikle Kurisu'nun geçmişe gittiği yerleri izlerken oldukça sıkıldım.

Fakat, Kurisu'nun geçmişi değiştirmesi ve zamanda yaptığı yolculukların yine bir şekilde, bir kelebek etkisine neden olabileceğini düşünüyorum. Yani bu filmin devamı gelebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder