Cuma, Şubat 14, 2014

DMMd: Koujaku

Bu oyunun bu kadar uzun olduğunu bilseydim blogda anlatmaya hiç başlamazdım şahsen.

Ama, ama, ama, oynarken oldukça beğendim. Bu yüzden kaldığımız yerden devam edelim.


Öncelikle, oyunu istediğiniz karakter sıralaması ile oynayabilirsiniz, ama ben Koujaku, Noiz, Mink ve Clear sırası ile oynanmasını tavsiye ediyorum. Bu dört karakterin bütün iyi ve kötü sonlarına ulaştıktan sonra oyunun gerçek sonu (True Route) açılıyor. Oraya daha sonra geleceğiz.


DMMd'nin re:connect isimli ikinci bir oyunu var. Bu oyunda da, birinci oyunun iyi ve kötü sonları ile ilgili kısa bilgiler veriliyor. Bu yüzden karakter hikayelerini, daha doğrusu sonlarını, re:connect ile birlikte yazacağım. O zaman, Koujaku ile başlayalım! 

ヾ(´・ ・`。)ノ" 


Seiyuusu Takahashi Hiroki.


Koujaku'nun hikayesine girebilmek için;


✖︎Tereddüt et

✖︎Merdivenlerden gelen bir ses duy
✖︎Koujaku'ya seslen
✖︎Koujaku'ya yardım et

seçeneklerini seçmek gerekli.
Aoba, evden kaçtıktan sonra Koujaku, seni yalnız bırakamam diyerek Aoba ile birlikte gelir. Polisin peşlerinde olmadığını fark ettiklerinde, kuytu bir köşede ne yapabileceklerini konuşmaya başlarlar. Bu sırada Aoba'nın telefonuna Platinum Jail'e giriş davetiyesi gelir. Birkaç saniye sonra, aynı davetiye Koujaku'ya da gelir. Bunun ne anlama geldiğini anlamaya çalışırlarken, Haga-san Aoba'ya Platinum Jail'in girişinin koordinatlarını yollar.Aoba, Koujaku ile birlikte Haga-san'ın gönderdiği noktaya gider. Gittiklerinde kendilerini bir panda karşılar. Davetiyelerini kontrol ettikten sonra gidecekleri yerin "Flame Willow" olduğunu söyler ve ikisini içeri alır.

İçeri girdiklerinde, gece vaktidir ve insanlar bir koşuşturma içindedir. Aoba, Platinum Jail'de insanların sürekli eğlenebilmesi için havanın hep geceymiş gibi karanlık olduğundan bahseder. Bu sırada iki kız ile karşılaşırlar.


Kızlar, Koujaku'ya ilgi gösterirler. Koujaku'yu gittikleri partiye çağırırlar. Koujaku, Aoba'dan özür dileyerek kızlarla birlikte partiye gider. Aoba, bu duruma çok sinirlenir. Koujaku'nun bu kadar yüzeysel biri olduğunu bilmediğini söyler. Ren, Aoba'ya kalacakları yerin bilgilerini verir. Aoba, eve giderken panolarda Toue'nin birkaç gün içerisinde yapacağı büyük açıklamanın reklamlarını görür. Bunun araştırılmasının gerektiğini düşünerek, kalacakları eve gider.


Eve gittiğinde, Koujaku'yu beklemeye başlar. Koujaku, sabaha kadar gelmez. Aoba uyuya kalır. 


Sabah, Koujaku'nun gürültüsüne uyanan Aoba, dün akşam nerde olduğunu sorar. Koujaku kaçamak cevaplar verir. Aoba'ya gerçeği söylemeyeceğini söyler ve özür diler. Bu durum Aoba'nın hoşuna gitmez ama çok fazla zorlamaz. Koujaku'ya dün gördüğü reklamları anlatır ve bunu araştırmaları gerektiğini söyler. 


Bütün günlerini Toue ve açıklayacağı şeyin ne olabileceğini araştırarak geçirirler ama bir şey bulamazlar. Eve döndüklerinde, Aoba çok yorulduğunu söyler ve yatmaya gider. 


Birkaç saat sonra uyandığında evin çok sessiz olduğunu düşünür Aoba. Koujaku'yu salonda bulamayınca odasına gider; Koujaku odasında da değildir. Aoba sinirlenir ve Koujaku'yu aramaya başlar. 

Koujaku'yu bir gece klübünün kapısında, içeri girerken görür. Aoba'da içeri girmek istediğinde, klübün sadece üyelere özel olduğunu öğrenir. Arkasındaki kişi, Ryuuhou, Aoba'yı isterse klübe sokabileceğini söyler. Aoba, biraz tereddüt etse bile Ryuuhou ile birlikte içeri girer. Ryuuhou, Aoba'ya, kendisinde fazla olduğunu söyleyerek, klübün üye kartlarından birini verir ve tekrar görüşmek üzere diyerek Aoba'dan ayrılır.


Aoba, içerde Koujaku'yu ararken, klüpte kullanılan çeşitli uyuşturucuların kokusundan rahatsız olur ve bayılır. Uyandığında karşısında Koujaku'yu görür. Koujaku, Aoba'nın klübe nasıl girdiğini sorar. Aoba, Koujaku'nun üstüne kusar. Bunun üzerine Koujaku, Aoba'yı eve götürmeye karar verir.


✖︎Koujaku'ya yaslan

✖︎Kendi başına yürü

Aoba, tek başına yürüyemeyeceğini fark edince, Koujaku'ya yaslanır. Koujaku sırtında Aoba'yı taşıyarak eve geri döner.


Eve döndüklerinde, Aoba'nın çoktan uyuya kaldığını fark eden Koujaku; Aoba'yı yatırdıktan sonra kimonosunu yıkamak için banyoya gider.


Banyodan gelen seslere uyanan Aoba, Koujaku'nun yine evde olmadığını düşünerek sinirlenir. Banyoda ses duyunca banyoya gider ve Koujaku'nun sırtındaki dövmeyi görür. 

Koujaku'nun sırtında bir dövme olduğunu bilmeyen Aoba, Koujaku hakkında aslında hiçbir şey bilmediğini; çocukluğunda, Koujaku'nun onu sürekli koruduğunu bu yüzden, Koujaku'yu kahramanı olarak gördüğünü söyler.


Odasına geri dönmek üzereyken Koujaku, Aoba'yı fark eder. Aoba'ya o gece klübüne neden gittiğini sorar. Aoba, onu aramak için gittiğini söylediğinde, Koujaku tekrar özür diler. Bulması gerektiği bir şey olduğunu ama Aoba'nın bu işe karışmasını istemediğini söyler. Bu durum Aoba'nın hoşuna gitmez ama Koujaku'nun özrünü kabul eder. Koujaku, saatin geç olduğunu söyler ve bu gecelik bu kadar yeter artık uyuyalım der. 


Birkaç saat sonra uyandığında Aoba, yine Koujaku'yı evde bulamaz. Çok sinirlenir ve hemen klübe geri döner. Klübün kapısında Ryuuhou ile karşılaşır. Ryuuhou, Aoba'yı dikkatli olması konusunda uyarır. Aoba, Ryuuhou'nun söylediklerinden rahatsız olur ve eve geri dönmeye karar verir. 


Eve döndükten kısa bir süre sonra Koujaku eve geri döner ve çok sinirli görünüyordur.


✖︎Bir şey söyle

✖︎Hiçbir şey yapmaAoba, hiçbir şey söylemeyince Koujaku, kolundan tutarak odasına götürür. Aoba'ya Ryuuhou ile ne konuştuğunu ve onu nerden tanıdığını sorar. Aoba, Ryuuhou ile her şeyi anlattığında Koujaku, onun çok tehlikeli biri olduğunu söyler ve Aoba'nın ondan uzak durmasını ister. 

Aoba, Koujaku'nun neden bu kadar sinirlendiğini anlamasa bile, Koujaku'yu daha önce bu kadar sinirli görmediğini söyleyerek kabul eder. Fakat Koujaku, Aoba'yı yalnız bıraktığında, konuşmak için klübe Ryuuhou'ya gider.

Ryuuhou, Aoba'yı özel bir odaya alır. Oda, özel çizimlerle doludur. Aoba, çizimlerin çok güzel olduğunu söyler. Ryuuhou, bu çizimleri sadece ilgisini çeken kişilerin görebildiğini söyler. Bunun üzerine Aoba, Mizuki'nin bahsettiği dövmecinin Ryuuhou olduğunu anlar. Ryuuhou, Koujaku'nun dövmelerinin en iyi işi olduğunu anlatır. Bu sırada, Aoba'nın başı dönmeye başlar ve panikler. Bir hata yaptığını düşünürken. Koujaku ve grup üyeleri odaya dalarlar.


Koujaku, Ryuuhou'u "o günden" beri aradığını ve en sonunda yaptığı dövmelerin öcünü alabileceğini söyler ve kılıcını çıkarır. Bunun üzerine;

✖︎Koujaku'nun koluna sıkıca asıl

✖︎Başka bir yol bul

Koujaku'nun kolunu tutunca Aoba, Koujaku'ya intikamın çare olmadığını söyler. Bu sırada Ryuuhou kaçar. Grup üyelerinin bazıları, Ryuuhou'nun peşinden gider. Aoba'nın durumunun çok iyi olmadığını fark eden Koujaku, Aoba'yı grup üyelerini sakladığı yere götürür. 


Burada, Aoba, Koujaku'dan her şeyi anlatmasını ister. Koujaku biraz çekinerek anlatmaya başlar.

Kendisinin bir yakuza metresinin oğlu olduğunu söyler. Babası, Ryuuhou'yu Koujaku'ya dövme yapması için tutmuştur. Ama Ryuuhou'nun yaptığı dövmeler canlıdır ve yapılan kişinin sinir sistemini zaman içerisinde ele geçiriyordur.

Babasının, annesine karşı olan ilgisizliği ve şiddetine karşı zaman içinde sinirlerine hakim olamakta zorlanmaya başlayan Koujaku bir gün daha fazla kendini kontrol edemeyerek bütün ailesini öldürdüğünü söyler. Kendine geldiğinde, yaptığı şeylerin şoku ve pişmanlık duygusuyla kendisini de öldürmek üzereyken Aoba'yı hatırladığını ve onu son bir kez gördükten sonra huzur içinde ölebileceğini düşündüğünü söyler. Midorijima adasına geri döner. Fakat adaya dönüp, Aoba ile yeniden karşılaşınca, bencilce onunla birlikte vakit geçirmeye karar verdiğini söyler. Ryuuhou'nun Platinum Jail'de olduğu haberini alınca ise, en azından kendisine bu dövmeyi yaptığı için intikam alması gerektiğini düşündüğünü söyler.

Aoba, bunu neden daha önce kendisine söylemediğini sorduğunda, Aoba'nın ne düşüneceğinden korktuğunu söyler. Aoba, Koujaku'nun kendisi için çok önemli biri olduğunu, ne olursa olsun bunun değişmeyeceğini söyler. Bu sırada, Ryuuhou'nun peşinden giden grup üyeleri geri döner ve Ryuuhou'nun Oval Tower'da saklandığını söylerler. Birlikte kuleye giderler.


Kuleye gittiklerinde Ryuuhou'yu kulenin en tepesinde buluyorlar. Ryuuhou'nun olduğu odaya girdiklerinde, Aoba ve diğer grup üyeleri bayılır. Ryuuhou, herkesi zehirlediğini söyleyince, Koujaku sinirlenmeye başlar. Sinirlendikçe dövmeleri büyümeye ve renk değiştirmeye başlar.
 Ryuuhou, en büyük sanat eseri tarafından öldürülmenin çok kötü bir son olmayacağını söyler. Koujaku, Ryuuhou'ya doğru ilerlerken, Aoba kendine gelmeye başlar. Koujaku'nun durumunu görünce panikler ve Koujaku'ya durmasını söyler. Fakat, Koujaku çoktan Ryuuhou'yu öldürmüştür. 

Aoba, Koujaku'nun kendinde olmadığını fark edince, onu sakinleştirmeye çalışır fakat başarılı olamaz. Bunun üzerine, gücünü kullanarak Koujaku'yu kurtarmaya karar verir ve Koujaku'nun beynine girer.


Beynine girdiğinde Koujaku'nun ulaşması çok zor bir odada saklandığını görür. Dövmeleri Koujaku'yu yavaş yavaş yok etmektedir. Koujaku Aoba'dan özür diler, ölmesinin en iyisi olduğunu söyler. Aoba, Koujaku'ya yaşaması gerektiğini. Yaptıklarını isteyerek yapmadığını söyler. Koujaku, Aoba'ya inanmaya başlar.


Bunun üzerine, oyunun son seçeneği çıkar. Eğer iyi sonda ilerlenmişse,


Koujaku'ya makeruna/vazgeçme mesajını iletmek gerekiyor. Mesajı yazdıktan sonra çıkan 

✖︎Bu kadarı gerçekten yeterli mi?

✖︎Biraz daha düşün. 

seçeneklerinden birinciyi seçince Aoba, Koujaku'yu yaşadığı vicdan azabından kurtarıyor ve Koujaku, sakinleşmeye başlıyor. Koujaku, sakinleşirken diğer grup üyeleri de kendilerine gelmeye başlıyor. Bu sırada, Aoba birinin onları izlediğini hissettiğini söyler ama kimseyi göremez. 


Bu sırada, kulede sürekli olarak kulenin en kısa sürede tahliye edilmesi gerektiği duyuruları yapılmaya başlar. Hepsi, kuleden çıktıktan sonra kule yıkılmaya başlar.


Bizimkiler, yaşadıkları yere geri dönerler. Kule yıkılınca, Toue'nin insanların beynini yıkayarak yavaş yavaş dünyayı ele geçirme planları ortaya çıkar ve Toue'nin kurduğu imparatorluk yıkılır, her şey normale döner.


Olaylar yatıştıktan sonra Koujaku, Aoba ile konuşmak için evine gelir. Aoba'ya, bir çocukluk arkadaşından daha fazla şeyler hissettiğini söyler. Aoba, kendisininde aynı şeyleri hissettiğini söyleyince ilişkilerini bir sonraki adıma taşımaya karar verirler.

Only Finally There is the Free End. 


re:connect'te ise, ikili birlikte yaşamaya başlamışlardır. Koujaku, en büyük hayallerinden birinin Aoba'nın saçlarını kesmek olduğunu söyleyince Aoba, Koujaku'nun saçlarını kesmesine izin verir. Kulenin yıkıldığı günden beri saçlarının eskisi gibi hassas olmadığını söyler. Birlikte sonsuza kadar mutlu yaşamışlar denebilecek bir sona ulaşırlar.
At Last. 

Oyunun son seçeneğinin çıktığı ekranda, eğer yanlış tercihler yapılmışsa, makeruna yerine hiçbir şekilde anlamlı bir kelime oluşturmayacak heceler çıkıyor. Bu durumda ne cümle kurarsanız kurun, sonuç çok fazla değişmiyor. 


✖︎Bu kadarı gerçekten yeterli mi? 


seçeneğini seçseniz bile oyun sizi, ikinci seçeneği seçmeye yönlendiriyor.

Oyunun kötü sonunda, Aoba, Koujaku'nun vicdan azabını yenmesini sağlayamıyor. Bunun üzerine Koujaku, Aoba'ya her zaman onunla daha yakın olmak istediğini söylemeye başlıyor. Aoba'ya dokunmaya başlıyor. Aoba, sorduğu sorulara ve yaptığı her şeye "ii yo" diye karşılık verince, Koujaku, bu benim bilip tanıdığım Aoba değil, diyerek deliriyor. 


Koujaku'yu kurtaramadığını fark eden Aoba, suçluluk duygusuyla içindeki, yok etme arzusuna yenik düşüyor. 


Toue, durdurulamıyor ve Aoba'nın gücü sayesinde bütün dünyayı kısa bir süre içinde ele geçiriyor.re:connect'te ise, Toue tarafından ele geçirilmeden önce Koujaku'nun kendine geldiğini öğreniyoruz. Aoba'nın bir ceset gibi ifadesiz bir şekilde yattığını gördüğünde, duyduğu vicdan azabı daha da artmaya başlıyor. Toue'nin adamları Aoba'yı götürdüğünde ise, Aoba'yı kurtarmaya çalışıyor ama başarısız oluyor.

İkinci kez kendine geldiğinde kendini bir hücrede buluyor ve karşısında Aoba, olduğunu söyleyen birini buluyor. "Diğer Aoba", Aoba'nın çoktan öldüğünü, geriye sadece kendisinin kaldığını söylüyor. Koujaku'nun en büyük dileğinin Aoba'nın onu olduğu gibi kabul etmesi olduğunu bildiğini ve onu her şeyi ile kabul ettiğini söylemeye başlıyor. Duyduklarına ilk başlarda inanmayan Koujaku, zaman içerisinde, vicdan azabına yenik düşerek, bir canavara dönüşüp, "Diğer Aoba'nın" oyuncağı oluyor.Mutlu sonunu çok sıkıcı bulmuş olsam bile, kötü sonu bence hikayedeki en iyi kötü sondu. Özellikle, ikilinin birbirini kurtaramadığını düşünerek delirmesi, güzel bir nokta olmuş.


Koujaku'nun kötü sonun müziği ise başka bir enfeslikte.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder