Cuma, Nisan 18, 2014

Noragami | YF Blog Tur - Karakter


Anime Adı: Noragami 

Gösterim Tarihi : 5 Ocak 2013 - 23 Mart 2013

Tür: Aksiyon, Macera, Shounen, Doğaüstü

Yazar: Adachi Toka 

Yato, bir gün en çok inanılan ve en büyük tapınağa sahip olmak isteyen küçük bir Tanrı’dır. Fakat, parasız olması ve, yardımıcısının kendisini tek başına bırakması Yato’yu zor duruma düşürmüştür. Yato'nun kendisine iş bulduğu ender günlerden birinde, Hiyori Iki isimli bir kız, Yato’nun bir Tanrı olduğundan habersiz bir şekilde, kendisine otobüs çarpmasın diye kurta

rınca; Yato’nun sıradan hayatı değişmeye başlar.

Bu kaza, Hiyori’nin ruhunda bir anormalliğe sebep olur ve Hiyori istediği zaman ruh ve Tanrılar’ın dünyasına geçiş yapabilir hale gelir. Normal haline geri dönebilmesi için Yato’dan kensine yeni yardımcısı Yukine ile yardım etmesini ister.Bir başka turda gene beraberiz. Çok boş geçen kış sezonu içerisindeki bence en iyi seri Noragamiydi.
Hatta seri, bence— o kadar iyiydi ki uzun süreler sonra ilk kez animesini izlediğim bir serinin mangasını merak edip, acaba okusam mı diye düşündüm. Açılışından kapanışına kadar sıkılmadan izledim.

Konsept olarak çok farklı bir şey sunmada bile, hikayenin işlenişi ve karakterler ile izleyenin ilgisini çekmeyi başarıyor. Bir kere "Eşofmanlı Tanrı" terimi için bile seri izlenmeyi hak ediyor.

Bir başka çok hoşuma giden olay ise, Yato'nun bir Tanrı olmasına rağmen, herkes tarafından itilip kakılması ve ciddiye alınmaması oldu. Özellikle Yato'nun surat ifadeleri seri boyunca muhteşemdi.
Her mangası devam eden, anime serisi gibi sonu çok oldu bittiye bağlandı gibi geldi bana. Özellikle ara sıra ortaya çıkan ne  Nora'nın derdini anlayabildik ne de Rabou'nun nefretini. Özellikle Hiyori'nin durumu ayrı bi havada kaldı. 

Fakat Yato - Yukine ve Hiyori üçlüsünün küçük bir aile oluşturması oldukça sevimliydi. 

Şimdi gelelim karakterlerimize;

Yato Gami: Hikayenin ana kahramanı, eski Savaş Tanrısı. Aklı bir karış havada, kimseye varlığını kabul ettiremeyen unutulmuş Tanrımız. İsmini ve telefonunu her yere yazar, 5yene çalışır. Şaşırtıcı derecede güzel çizim yapar. 


 Iki Hiyori: Tesadüfen Yato'yu fark edip, onu kurtarabilmek için ruhunu istemeyerek feda eden insan. İlk başlarda durumundan rahatsız olsada, kurdukları aileyi en çok sevende bence Hiyori'dir.
Üçlü içinde en aklı başındaki karakter.


Yukine: Yato'nun Shiki'si. İlk başlarda çok uyuz bir karakter olarak ortaya çıksa da, serinin sonlarına doğru aslında derdinin çok başka olduğu anlaşılıyor. Sevimli mi sevimli, ailenin küçük çocuğu.


Koufuku: Yato'nun "kız arkadaşı." Bir başka Tanrı. Şirin görüntüsünün altında oldukça korkutucu biri vardır. Rahatına ve paraya düşkündür. Genelde erkekleri paraları için kullanır. Daikoku: Koufuku'nun shiki'si. Beni böyle koruyup, kollayan olsa sırtım yere gelmezdi sanırsam.Bishamon: En güçlü Savaç Tanrısı. Zamanında Yato, kendisinin Shiki'lerinden birini öldürdüğü için kendisine çok sinirlidir ve aynı acıyı Yato'ya tattırmaya yemin etmiştir. Hikayede ön plana çıkan shikisi, Yukio'ya (AoEx) çok benzediği için koyma gereği duymadım. Seiyuuları bile aynı, siz düşünün.
 Nora: Yato'nun eski shikisi. Yato kendisini kullanmaktan neden vazgeçmiş bilinmiyor. Fakat kendisi oldukça güçlü bir silah. Sürekli, sağdan soldan çıkıp "Yato kullan beni" tarzı şeyler söyler. Yukine'nin beyninini yıkamaya çalışmışlığı da olmuştur.
 Rabou: Hikayede Yato'nun düşmanı. Kendisi sadece animede ortaya çıkan bir karaktermiş. Şu an bunu öğrendim ve yıkıldım o kadar da şey yazdım öyleydi böyleydi zayıf kaldı diye demek bu yüzdenmiş...
Uzun lafın kısası, bence Noragami oldukça güzel bir seri izlemediyseniz hepinize tavsiye ederim. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder