Cumartesi, Mayıs 17, 2014

DMMd: Clear

Seri'nin dördüncü ve en sempatik karakteri Clear'da sıra.


Seiyuusu Masatomo Nakazawa.

Hikayesine girebilmek için;

✖︎Sihirbaz mısın?
✖︎Çatıda ses duy
✖︎Gerçekten beni duydun mu?
✖︎Clear'a seslen

seçeneklerini seçmek lazım.

Bunun dışında, oyunu ocak ayında bitirdiğim için artık çok detaylı bir şekilde hatırlayamıyorum malasef D: 
Bu yüzden oyunun geri kalanını aklımda kaldığı kadarıyla anlatacağım.

「はい。マスターはボクのマスターです」Virus'den telefon geldikten sonra, Aoba evden kaçarkan Clear'da "Master'ını" yalnız bırakamayacağını söyleyerek peşinden gelir birlikte Platinum Jail'e girerler ve bütün karakterlerin kaldıkları otele giderler.

Otele gittiklerinde Aoba yorgun olduğunu söyleyerek yatar. Uyandığında Clear'ı başında dikilirken bulur ve panikler. Clear, büyükbabasınında uykusunda öldüğünü bu yüzden insanların uyuduklarında uyanmayacaklarından korktuğunu söyler. Aoba'ya kahvaltı yaptığını söyleyerek odasından çıkar. Aoba, Clear'ın garip olduğunu düşünür.

Mutfağa gittiğinde Clear'ı ilk çıplak bir önlükle kahvaltı hazırlarken bulur ve sinirlenir. Clear'ın üstüne bir şeyler giymesini söyler. Clear geri döndüğünde neden hala maske taktığını sorar.  
Clear, yüzümü mü merak ettiniz? Göstermemi ister misiniz? tarzı sorular sorar ve taktığı gaz maskesinin altından başka bir maske daha çıkarır.
Aoba, Clear'ın bu yaptıklarını çok sıkıcı bulur ve sessizce kahvaltısını yapar. Kahvaltıdan sonra, Toue ile ilgili bilgi toplayabilmek için dışarı çıkmaları gerektiğini söyler Aoba; Clear ile birlikte dışarı çıkarlar.

Dışarda dolaşırlarken Aoba, Clear'ın kaybolduğunu fark eder. Clear'ı aramaya başlar. Bu sırada, etrafta Clear'a benzettiği bir iki kişi görür. Beyaz saçlı olmalarından dolayı, birinin Clear olabileceğini düşünerek, takip etmeye başlar. Peşlerinden gittiğinde, ikizlerin Clear'ı ara bir sokakta köşeye sıkıştırdığını görür.

İkizler, Clear'a sürekli olarak bozuk ve hatalı olduğunu söylerler. Clear ise öyle olmadığı konusunda ısrar eder. Aoba, ikizlere Clear'i rahat bırakmalarını söyler. Clear, Aoba'ya "Master" diye hitap edince, Aoba ikizlerin ilgisini çeker ve Aoba'ya saldırmaya başlarlar. Aoba'yı korumaya çalışırken Clear'ın maskesine, ikizlerin kullandıkları, ışınlardan biri gelir. İkizler, daha sonra yine görüşeceklerini söyleyerek giderler. 

Aoba, Clear için endişelenir. Clear iyi olduğunu söyler ama Aoba, öyle bir saldırıdan sonra iyi olmasının mümkün olmadığını söyler ve ısrarcı olur.

✖︎Clear'a direk söyle,
✖︎Clear'ın ne söyleyeceğini dinle,


Aoba, Clear'a yüzünü yıkaması gerektiğini söyler ve meydandaki fıskiyelerin olduğu yere götürür. Clear'a maskesini çıkarmak zorunda olduğunu söyler. Clear, çıkarmak istemez. Aoba nedenini sorduğunda Clear, büyükbabasının maskeyi asla çıkarmaması gerektiğini söylediğini, yüzünü görürlerse insanların ondan korkacaklarını söylediğini ve Aoba'nın kendisinden korkmasını istemediğini söyler. Aoba ne olursa, olsun Clear'dan asla korkmayacağını söylediğinde Clear maskesini çıkarır.

Clear, maskesini çıkardıktan sonra Aoba'dan utanır ve insana benzeyip benzemediğini sorar. Aoba, Clear'a normal olduğunu söyler ve Clear'ın neden böyle bir soru sorduğunu anlamaz. Clear, büyükbabası öldükten sonra, sürekli hayat ve ölüm ile ilgili şeyler düşündüğünü ve ölümden aslında korktuğunu (bu kısımdan çok emin değilim) söyler. Büyükbabası öldükten sonra çok yalnız kaldığını ve insanlarla nasıl ilişki kurabileceğinden emin olmadığını, Aoba'nın sesini duyduğunda Aoba'nın kendisine bir amaç verdiği için önemli olduğunu söyler. Aoba, Clear'ın bu konuşmalarından bir robot olduğunu anlar.

✖︎Korktuğun bir şey mi var,
✖︎Çok fazla düşünüyorsun,

Bu dialog ve küçük öpücükten sonra, Aoba ve Clear Toue'nin olduğu kuleye gitmeye karar verirler.

Kuleye gittiklerinde kendilerini daha önce gördükleri ikizler karşılar. Alfa ve Alfa2, Clear ve Aoba'yı Toue'nin olduğu odaya götürür.

Toue burda, Clear'ın ilk yaptığı "robot insan" deneyi olduğunu ama bu deneyde başarısız olduğu için onu imha ettiklerini anlatır. Alfa ikizlerini ise, Clear'ın hatalarından yola çıkarak yaptığı çok daha üst modeller olduğunu söyler.

Alfaların Aoba'ya saldırmasını ister. Alfalar, Aoba'ya saldırırken Clear Aoba'yı korur. Bu sırada Clear, yaralanır.

✖︎Clear'ın durumuna bak,
✖︎Kolunu tut

Clear'ın çok ağır hasar aldığını görünce, Aoba onu kurtaracağını söyler ve sistemine girer. Clear'ın son seçimi oldukça "tricky" bir seçim. Bu seçimde çıkan iki seçeneği de seçmemek lazım. Seçenekler seçilirse, ✖︎Artık dinlenebilirsin, ✖︎Artık vazgeçebilirsin oyun kötü son ile sonlanıyor. Bu yüzden bu seçeneklerin çatlamasını beklemek lazım. 

Good End;


Clear kendine gelir. Kendine geldikten sonra, kardeşlerini etkisiz hale getirebilmek için Jelly Fish isimli şarkısını söyler. Alfalar etkisiz hale geldikten sonra kule yıkılmaya başlar. Aoba, Clear'ı kaldıkları eve geri götürür. 

Eve geri döndüklerinde Aoba, Clear'ı kurtarmak için yapabilecek bir şeyi olup olmadığını sorar. Clear son anlarını Aoba ile birlikte geçirmek istediğini, en son hissedeceği şeyin Aoba olmasını istediğini söyler.

Aoba  ilk başta tereddüt eder, ama Clear'ın son isteği olduğu için kabul eder. 

Clear ile birlikte olduktan sonra, Clear çok mutlu olduğunu söyleyerek ölür (?)

Aoba, Clear'ın bedenini evine geri götürür. Clear'ı tekrar çalıştırabilmek için elinden geleni yapar ama başarılı olamaz. Bir süre sonra Clear'ı dolabının arkalarında bir yere kaldırır.Clear'a olanlardan sonra Aoba'daki değişikliği fark eden Büyükannesi, Clear'ın bedenini eski iş arkadaşlarından birine gönderir.

Bütün bu olayların üzerinden bir seneden fazla uzun bir zaman geçer. Aoba hala Clear'ı unutamamıştır ama onu tekrar çalıştırabileceği konusunda da ümidini kaybetmiştir. Bir akşam işten eve döndüğünde, odasında Clear'ın şarkısını duyar. Odasına çıktğında kimseyi göremez. Sesin dışardan geldiğini fark eder, balkonuna çıktığında Clear'ın karşı evin çatısında şarkısını söylerken bulur. 

Clear, Aoba'yı görünce, "Sesini duyup geldim, Aoba-san." der.

Only finally there is the free end.re:connect

Aoba, Clear'ın nasıl geri döndüğünü anlayamadığını söyler. Büyükannesi, torununu bu kadar üzgün görünce bir şeyler yapması gerektiğini düşündüğünü ve Clear'ın bedenini bir arkadaşına gönderdiğini söyler. Aoba çok mutlu olur.  Clear, Aoba'yı götürmek istediği bir yer olduğunu söyler ve Aoba'yı büyükbabası ile yaşadığı eve götürür. 
Aoba, burda Clear'ın aslında gerçekten bir "robot" olduğunu tam anlamıyla anlamaya başlar. Kendisinin bir gün yaşlanacağını ve öleceğini ama Clear'ın her zaman böyle kalacağını düşünür. Clear, her şeye rağmen, yaşadığı sürece hep Aoba'nın yanında olmak istediğini söyler ve sonsuza kadar mutlu yaşarlar.


CrystallineBad End

Clear'ın Scrap seçeneklerinde bir seçim yapılırsa, oyun kötü son ile bitiyor. Clear kendine geldiğinde, Aoba'yı kurtarmanın tek seçeneğinin kendisini yok etmek olduğunu düşünüyor ve sistemini imha ediyor. Fakat başarısız oluyor. Alfalardan biri Clear'ı diğeri de Aoba'yı alıyor.

Aoba, daha sonra kendine geldiğinde kendini bir hastane odasında buluyor. Uzaktan Clear'ın "her şey çok daha güzel olacak Aoba-san" dediğini duyar ve yine kendinden geçer.

Aoba, daha sonradan öğrenir ki Toue, Clear'ın sistemini resetlemiştir ve Clear'ı da Alfa serisine eklemiştir. Clear, Toue'den Aoba'yı kendisine vermesini istemiştir. Toue'de, Aoba üzerinde yaptığı bütün araştırmalardan sonra, Aoba ile işi bittikten sonra Aoba'yı Clear'e vermiştir.

Clear, Aoba'yı kusursuz bir oyuncağa çevirmek ister. Aoba, ilk başlarda direnmeye çalışsa da,  Clear'ın başına gelenlerin hep kendi suçu olduğunu düşündüğü için bir yerden sonra direnmekten vazgeçer.

Aoba'nın kayıtsız kalmasından rahatsız olan Clear, kendisinin asla Aoba "gibi olamayacağını" anlar ve Aoba'yı kendisi gibi yapmaya karar verir.

Önce bacaklarını, sonra da kollarını, keser. Devamında ses tellerini ve sinir sistemini etkisiz hale getirir. En son gözlerini de bir ameliyat ile alır. Bu Ameliyattan sonra Aoba, ölür. 

Aoba, öldükten sonra Clear; Aoba'nın cesedinin başında, "ben neden ağlıyorum, Aoba-san?" diyerek ağlar.


Immer Sie

Clear'ın hikayesinde unuttuğum çok yer oldu. Karıştırdığım yerler de olmuş olabilir. Özür dilerim DX;
Clear ile birlikte 4 karakterin hem iyi hem de kötü hikayelerini bitirmiş olduk. Burdan sonra oyunun gerçek hikayesi açılıyor.
eksik olan kim, fark ettiniz mi? REN ⌒(>。≪) fufufu


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder